Taras czy altana ogrodowa? Zalety i wady obu rozwiązań
Taras i altana ogrodowa to idealne miejsce relaksu dla właścicieli domów z ogrodem. Aby wybudować taras, trzeba wykonać prace ziemne i przygotować podłoże. Nawierzchnia może zostać wyłożona kostką brukową, płytkami ceramicznymi lub deskami kompozytowymi – tak naprawdę wszystko zależne jest od upodobań inwestora. W przypadku altany ogrodowej prace są nieco mniej czasochłonne – altanę można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie i nie ma konieczności ingerencji w teren. Podłożem może być trawa lub dowolna wykładzina bądź podest drewniany.
Altana ogrodowa
Altanka skutecznie ochroni przed deszczem i intensywnym słońcem – zadaszona przestrzeń to idealne miejsce do biesiadowania niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dzięki ustawieniu altany ogrodowej w pewnej odległości od domu można swobodnie grillować bez obaw o przedostawanie się zapachów i dymu do wnętrz. Namioty eventowe doskonale sprawdzają się przy organizacji różnych imprez rodzinnych i są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi – siedząc wygodnie w altance, można kontrolować, co robią dzieci w ogrodzie. Poza tym oddalona od domu altanka zapewni komfort domownikom – odgłosy imprezy nie obudzą na przykład śpiących dzieci. Odległość od domu może być jednak pewnym mankamentem, zwłaszcza przy noszeniu potraw i zastawy stołowej.
Przydomowy taras
Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez tarasu – starannie wybrukowana przestrzeń wokół domu wpływa na wygląd fasady i wpływa na funkcjonalność nieruchomości. Zaletą przydomowego tarasu jest możliwość stworzenia spójnej aranżacji z salonem. Na taras można wyjść bezpośrednio przez obszerne drzwi tarasowe, bez konieczności przechodzenia przez ogród i zadeptywania trawnika. Pewnym mankamentem tarasu jest wyższy koszt budowy niż w przypadku altany oraz brak zadaszenia. Alternatywnym rozwiązaniem jest pergola tarasowa, która jednak znacząco wpływa na koszty.